Used 2013 Thor Motor Coach Chateau 31A Motor Home Class C
Clean used bunk house motor home. Gas engine, two slides, generator, and much more!
View all Chateau Floorplans
2013 31A Features and Options
Chateau Class C by Thor Motor Coach w/Rear Queen Bed w/Nightstands Both Sides of Bed, Wardrobe/Bunk Bed Slideout, Bath w/Shower, Toilet & Sink w/Overhead Cabinet, Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Microwave Above & Sofa Slide, Cab Over Bunk, Booth Dinette w/Overhead Storage, Refrigerator and More! Available Options May Include: 19" LCD TV in Bedroom, (2) 13"LCD TV w/DVD Player in Bunks, 22" LED TV in Cabover.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
D & D RV
Location: West Alexandria, OH
Stock# 8740
Location: West Alexandria, OH
Stock# 8740
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard, Sapphire or Scarlet
Interior Color: Caramel Latte, Platinum, Oyste
Stock# 8740
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard, Sapphire or Scarlet
Interior Color: Caramel Latte, Platinum, Oyste
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 31A Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Caramel Latte, Platinum, Oyste |
| Exterior Color | Standard, Sapphire or Scarlet |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 83200 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
For more information
Contact Us
Chateau 31A Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


