Used 2013 Thor Motor Coach Chateau 28Z Motor Home Class C
JUST ARRIVED! ONLY 15,088 MILES!
View all Chateau Floorplans
2013 28Z Features and Options
Mileage: 15,088 Miles
Thor Motor Coach Chateau Class C w/Rear Queen Bed Including Storage Cabinets Both Sides of Bed, Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Refrigerator, Slideout 3 Burner Range w/Microwave Above/Dbl. Kitchen Sink & Booth Dinette, Cab Over Bunk, Sofa & Much More! Available Options May Include: 19" LCD TV in Bedroom.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$59,990
Western RV Country
Location: Calgary - Airdrie
Stock# 26U115P
Location: Calgary - Airdrie
Stock# 26U115P
Chassis: Ford
Stock# 26U115P
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 28Z Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FS3DDA93705 |
For more information
Contact Us
Chateau 28Z Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


