Used 2013 Thor Motor Coach Challenger 37DT Motor Home Class A
JUST ARRIVED! ONLY 36,024 MILES!
View all Challenger Floorplans
2013 37DT Features and Options
Mileage: 36,024 Miles
Thor Motor Coach Class Challenger w/Rear Queen Bed w/Nightstand & Closet, Chest of Drawers Slideout w/19" LCD TV Above, Walk-Thru Bath w/Private Toilet Area, Linen Cabinet, 32" x 32" Shower, Dual Sinks w/Overhead Cabinet & Washer/Dryer Prep Between, 32' LCD TV w/Fireplace Below, Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range w/Micro./Refrigerator & Pantry Slide, Sofa & U-Shaped Dinette Slideout, and Much More!
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Western RV Country
Location: Calgary - Airdrie
Stock# 25U224P
Location: Calgary - Airdrie
Stock# 25U224P
Chassis: Ford
Stock# 25U224P
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 37DT Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | CHD37DT0107919 |
For more information
Contact Us
Challenger 37DT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


