Used 2013 Thor Motor Coach Challenger 37DT Motor Home Class A
View all Challenger Floorplans
2013 37DT Features and Options
Thor Motor Coach Class Challenger w/Rear Queen Bed w/Nightstand & Closet, Chest of Drawers Slideout w/19" LCD TV Above, Walk-Thru Bath w/Private Toilet Area, Linen Cabinet, 32" x 32" Shower, Dual Sinks w/Overhead Cabinet & Washer/Dryer Prep Between, 32' LCD TV w/Fireplace Below, Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range w/Micro./Refrigerator & Pantry Slide, Sofa & U-Shaped Dinette Slideout, and Much More!
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Brown's RV Superstore
Location: McBee, SC
Stock# LF0364A
Location: McBee, SC
Stock# LF0364A
Chassis: Ford
Stock# LF0364A
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 37DT Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F66F5DY7D0A01029 |
For more information
Contact Us
Challenger 37DT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


