Used 2013 Starcraft Travel Star 294RESA Travel Trailer
Great Couples Model!
View all Travel Star Floorplans
2013 294RESA Features and Options
Travel Star Travel Trailer w/Rear Entertainment Center, Slideout U-Dinette/Refrigerator & Pantry w/Exterior Refrigerator, Outside Storage, Slideout Sofa/Kitchen Sink & 3 Burner Range w/Microwave, Side Aisle Bath w/Corner Shower, Dbl. Bath Entry, Sink w/Med. Cabinet & Toilet, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides of Bed, Exterior Storage and Much More!
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$16,995
You Save: $2,000
Sale Price: $14,995
You Save: $2,000
Sale Price: $14,995
Reineke RV
Location: Toledo, OH
Stock# TO1011A
Location: Toledo, OH
Stock# TO1011A
Interior Color: Sable, Marble, Jewel
Stock# TO1011A
Interior Color: Sable, Marble, Jewel
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 294RESA Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Sable, Marble, Jewel |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Dry Weight | 7231 lbs |
| Cargo Capacity | 1319 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1SABS0BR5D2J35087 |
For more information
Contact Us
Travel Star 294RESA Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


