Used 2013 Starcraft Travel Star 229TB Expandable
View all Travel Star Floorplans
2013 229TB Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Pete's RV Center
Location: Foxborough, MA
Stock# 91563C
Location: Foxborough, MA
Stock# 91563C
Stock# 91563C
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 229TB Specifications
| Sleeps | 10 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| GVWR | 5450 lbs |
| Dry Weight | 4155 lbs |
| Cargo Capacity | 1295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABSHBLXD2JF5101 |
For more information
Contact Us
Travel Star 229TB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

