Used 2013 Starcraft Travel Star 227CKS Expandable
View all Travel Star Floorplans
2013 227CKS Features and Options
Travel Star Expandable w/Front & Rear Tent End Bed, Overhead Shelf, Rear Corner Bath Including: Angle Shower, Toilet & Lav., 2 Pantries, Wardrobe, Refrig., U-Dinette, Slideout 3 Burner Range w/Microwave/Kitchen Sink & Sofa w/Overhead Storage, Nightstand & TV/Wardrobe in Front, Exterior Storage and Much More!
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Price:
$11,995
Salem RV Center
Location: Main
Stock# 30822
Location: Main
Stock# 30822
Interior Color: Sable, Marble, Jewel
Stock# 30822
Interior Color: Sable, Marble, Jewel
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 227CKS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Sable, Marble, Jewel |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 5975 lbs |
| Dry Weight | 4705 lbs |
| Cargo Capacity | 1270 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABSHBL0D2JA5095 |
For more information
Contact Us
Travel Star 227CKS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


