Used 2013 Roadtrek Ranger RT Motor Home Class B
View all Roadtrek Floorplans
2013 Ranger RT Features and Options
Ranger RT Roadtrek Motor Home, Driver and Passenger Seats, Refrigerator/Microwave, Single Galley Sink, 2-Burner Range, Wardrobe, Dinette Which Converts to a Bed, TV, Toilet, Sink and Much More.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
White Sands RV
Location: Summerdale, AL
Stock# 4883
Location: Summerdale, AL
Stock# 4883
Stock# 4883
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 Ranger RT Specifications
| Sleeps | 2 |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT245/75R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Miles | 173000 |
| Engine | 4.8L SFI V8 |
| VIN | 1GCZGUCG6D1117505 |
For more information
Contact Us
Roadtrek Ranger RT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


