Used 2013 Roadtrek Ranger RT Motor Home Class B
***$0 FEES***
View all Roadtrek Floorplans
2013 Ranger RT Features and Options
Ranger RT Roadtrek Motor Home, Driver and Passenger Seats, Refrigerator/Microwave, Single Galley Sink, 2-Burner Range, Wardrobe, Dinette Which Converts to a Bed, TV, Toilet, Sink and Much More.
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Rte. 125 RV & Marine, LLC.
Location: Rochester, NH
Stock# C-11790
Location: Rochester, NH
Stock# C-11790
Exterior Color: White
Stock# C-11790
Exterior Color: White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 Ranger RT Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT245/75R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Miles | 72755 |
| Engine | 4.8L SFI V8 |
For more information
Contact Us
Roadtrek Ranger RT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


