Used 2013 Roadtrek 210-Popular Motor Home Class C
2013 210-Popular Features and Options
Roadtrek Class B Motor Home w/Rear Booth Dinette or Optional Power Sofa that Converts to 2 Twin or King Size Bed, Enclosed Shower & Toilet Area, Raised Refrigerator, Microwave, 2 Burner Stove, Sink, Sliding Table, Front 3rd Seat & Passenger Seat Converts to Twin Bed, Home Theater System, Large Rear Storage and Much More! Available Options May Include: Flat Screen TV, Power Sofa.
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Gib's RV Superstore
Location: Coos Bay, OR
Stock# 32927
Location: Coos Bay, OR
Stock# 32927
Chassis: Chevy Express 3500
Stock# 32927
Chassis: Chevy Express 3500
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 210-Popular Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 8300 lbs |
| Cargo Capacity | 1450 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT245/75R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Miles | 32437 |
| Engine | 6.0L SFI V-8 |
| Chassis | Chevy Express 3500 |
| VIN | 1GCZGUCGXD1133478 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


