Used 2013 Itasca Meridian 42E Motor Home Class A - Diesel
Incredible Value!
Meridian Class A Diesel Coach by Itasca w/1-1/2 Baths, Rear Full Bath w/Big Shower, Vanity w/Sink, Linen Cabinet, Storage Cabinet & Toilet, Queen Bed Slide w/Nightstands, 26" LCD HDTV, Dbl. Sliding Bedroom Door, Bedroom Ward./Pantry/4 Door Refrig./Extendable Dining Table & Chairs/Euro Recliner/Pull-Out Table, 40" LCD TV Full Wall Slideout, Rest Easy Extendable Sectional Sofa/Pull-Out Counter Island/3 Burner Range & Db. Sink Slideout, 1/2 Bath w/Lav., & Much More!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# UM720161
Chassis: Freightliner Maxum
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 109 gals |
| Black Water Capacity | 71 gals |
| Furnace BTU | 70000 btu |
| Miles | 46510 |
| Engine | 400 Hp Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZFCUCY6DCFD3821 |
Meridian 42E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


