Used 2013 Forest River RV Cedar Creek Silverback 33RL Fifth Wheel
CALL FORT PIERCE TO SET YOUR APPOINTMENT!! 772-468-1166
View all Cedar Creek Silverback Floorplans
2013 33RL Features and Options
Triple Slide Cedar Creek Silverback Fifth Wheel, Rear Sofa, End Tables, TV/Fireplace/Pantry/Refrigerator/Microwave/3-Burner Range Slide, Dbl. Kitchen Sink, Island, 2-Lounge Chairs/Free-Standing Table Slide, Step Up To Bed/Bath, Toilet, Linen, Shower, Lav., Queen Bed Slide, Wardrobe, TV, Dresser, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: King Bed.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Sale Price:
$17,495
Sun Camper Liquidators
Location: Fort Pierce
Stock# 5773
Location: Fort Pierce
Stock# 5773
Interior Color: 4 choices
Stock# 5773
Interior Color: 4 choices
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 33RL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | 4 choices |
| Hitch Weight | 2015 lbs |
| GVWR | 14015 lbs |
| Dry Weight | 10415 lbs |
| Cargo Capacity | 3600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80R/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FCRJ23DS207847 |
For more information
Contact Us
Cedar Creek Silverback 33RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


