Used 2013 Forest River RV Berkshire 390FL Motor Home Class A - Diesel
View all Berkshire Floorplans
2013 390FL Features and Options
Quad Slide Berkshire Motor Home, Rear Bedroom w/Queen Bed Slide, Wardrobe w/Mirrored Doors, Chest of Drawers/TV Slide, Private Toilet Area w/Lav., Dbl. Kitchen Sink/3-Burner Range/Microwave/Expandable Sofa Slide, Lounge Chair/40" TV/Booth Dinette/Pantry/Refrigerator Slide, Lav., Shower, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Washer/Dryer, Free-Standing Table & Chairs, Fireplace. Cummins ISB-XT 360HP Engine Available.
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Blue Compass RV
Location: Myrtle Beach SC
Stock# CM81113
Location: Myrtle Beach SC
Stock# CM81113
Chassis: Freightliner XC
Stock# CM81113
Chassis: Freightliner XC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 390FL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 27910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 58998 |
| Engine | Cummins ISB 340HP |
| Chassis | Freightliner XC |
| VIN | 4UZAB2DT5DCBZ0234 |
For more information
Contact Us
Berkshire 390FL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


