Used 2013 Forest River RV Berkshire 390BH Motor Home Class A - Diesel
View all Berkshire Floorplans
2013 390BH Features and Options
Quad Slide Berkshire Class A Diesel by Forest River w/Quad Slide, Rear Queen Bed w/Overhead & Nightstands Slide, Wardrobe w/Sliding Mirror Doors, Chest of Drawers w/Overhead Cab./TV & Bunk Beds w/2-Flip Down LCD Monitors Slide, Shower, Toilet, Lav., Ent. Center, Refrig., Booth Dinette & Sofa Slide, Love Seat/3 Burner Range & Double Kitchen Sink Slide and Much More. Available Options May Include: Washer/Dryer. Cummins ISB-XT 360HP Engine Available.
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Basecamp RV Sales
Location: Rocklin, CA
Stock# IGSN-14754174
Location: Rocklin, CA
Stock# IGSN-14754174
Chassis: Freightliner XC
Stock# IGSN-14754174
Chassis: Freightliner XC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 390BH Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 27910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins 6.7L 340 HP |
| Chassis | Freightliner XC |
For more information
Contact Us
Berkshire 390BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


