Used 2013 Fleetwood RV Storm 28F Motor Home Class A
Hunter special.
View all Storm Floorplans
2013 28F Features and Options
Single Slide Storm Class A Motor Home by Fleetwood, Rear Queen Bed, Nightstands, Wardrobe/Pantry/Refrigerator/Dinette Slide, 32" LCD TV Overcab, Double Kitchen Sink, 3-Burner Range, Microwave, Toilet, Lav., Shower, Overhead Cabinets Throughout, 14' Awning & Much More. Available Options May Include: 19" LCD TV, Hide-A-Loft Drop Down Queen Bed w/26" LCD TV.
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Sale Price:
$30,000
Humphrey RV
Location: Montrose, CO
Stock# U-0735
Location: Montrose, CO
Stock# U-0735
Chassis: Ford
Stock# U-0735
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 28F Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 18622 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY9D0A00735 |
For more information
Contact Us
Storm 28F Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


