Used 2013 EverGreen RV i-Go G249RB Travel Trailer
View all i-Go Floorplans
2013 G249RB Features and Options
Single Slide i-Go Evergreen Travel Trailer, Rear Bath w/Shower, Toilet, Linen, Lav., Med. Cab., Sink, Microwave, Range, Oven, Jack-Knife Sofa Slide, Queen Bed w/Storage Below Bed, Dbl. Wardrobes, Dinette Booth, Refrigerator, Pantry, Pull-Out Drawers Throughout, Overhead Cabinets Throughout, Outside Kitchen, Pass Thru Storage & Much More.
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Price:
$12,988
You Save: $2,993
Sale Price: $9,995
You Save: $2,993
Sale Price: $9,995
Susquehanna Valley RV
Location: Bloomsburg
Stock# 39276A
Location: Bloomsburg
Stock# 39276A
Exterior Color: WHITE
Interior Color: TAN
Stock# 39276A
Exterior Color: WHITE
Interior Color: TAN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 G249RB Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 563 lbs |
| GVWR | 6195 lbs |
| Dry Weight | 4840 lbs |
| Cargo Capacity | 1056 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-C |
| VIN | 5ZWTG2823D1002952 |
For more information
Contact Us
i-Go G249RB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


