Used 2013 Dutchmen RV Kodiak 276BHSL Travel Trailer
UNBEATABLE PRICES!!
View all Kodiak Floorplans
2013 276BHSL Features and Options
Kodiak Bunkhouse Travel Trailer w/Rear Dbl. Bunks 52 x 74, Rear Corner Bath w/Private Entry Including: 24x38 Tub, Toilet & Sink, Pantry, Wardrobe, Kitchen Island w/Dbl. Sink, 3 Burner Range/Microwave & Refrig. Slide, Opposite Booth Dinette & Sofa Slide w/Overhead Cabinet Above Sofa, Ent. Center, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides of Bed, Pass-thru Storage Plus and Much More!
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Prestige RV Center
Location: Prestige RV Center
Stock# 31683-C
Location: Prestige RV Center
Stock# 31683-C
Stock# 31683-C
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 276BHSL Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 989 lbs |
| Dry Weight | 6577 lbs |
| Cargo Capacity | 1023 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Yes |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 47CTS5R21DP631683 |
For more information
Contact Us
Kodiak 276BHSL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


