Used 2013 Dutchmen RV Kodiak 216ES Express Expandable
UNIT BEING SOLD AS IS
View all Kodiak Floorplans
2013 216ES Express Features and Options
Kodiak Express Expandable w/Front & Rear Tent End Beds Both Queen Size, Overhead Shelf, Wardrobe, Rear Neo-Angle Shower w/Skylight, Toilet & Sink, 65" Sofa Bed w/Overhead Storage & U-Shaped Dinette Slide, End Tables, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrig., Pantry and Much More!
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Leisure Days RV
Location: Kitchener, ON
Stock# LD155B
Location: Kitchener, ON
Stock# LD155B
Stock# LD155B
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 216ES Express Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 462 lbs |
| Dry Weight | 4087 lbs |
| Cargo Capacity | 1413 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
For more information
Contact Us
Kodiak 216ES Express Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


