Used 2013 Dutchmen RV Denali 246RK Travel Trailer
Rear Kitchen!
View all Denali Floorplans
2013 246RK Features and Options
Dutchmen Denali Travel Trailer w/Rear Kitchen Including: Refrigerator, Range w/Microwave Above, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cabinets, U-Dinette & Pantry/Wardrobe Slideout, 72" Sofa w/Overhead Storage & Radio, Linen Cabinet, Bath w/Angle Shower, Toilet, Sink, & Linen Cabinet, Door to Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides, Private Bedroom Entry, TV & Much More!
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$12,900
You Save: $1,000
Sale Price: $11,900
You Save: $1,000
Sale Price: $11,900
4Z's RVS
Location: Peru, IN
Stock# 312716
Location: Peru, IN
Stock# 312716
Stock# 312716
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 246RK Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 786 lbs |
| Dry Weight | 6062 lbs |
| Cargo Capacity | 3618 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 47CTD1N23DD312716 |
For more information
Contact Us
Denali 246RK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


