Used 2013 Dutchmen RV Aspen Trail 3100BHS Travel Trailer
Hunter's Special. As Is
Dutchmen Aspen Trail Bunkhouse Travel Trailer w/Rear Bunk Beds, Dresser/TV, Wardrobe, 72" Dinette Slide w/Bunk Above, Pantry, Kitchen Island w/Dbl. Sink, Slideout 3 Burner Range & Refrig., Booth Dinette & Sofa w/Overhead Storage, Side Aisle Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Dbl. Bath Entry, Ent. Center, Front Queen Bed w/Shirt Closets Both Sides of Bed, Linen Cabinet, Outside Kitchen, Front Mega Storage and Much More!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $7,665
Sale Price: $10,987
Stock# P222-1
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 986 lbs |
| Dry Weight | 8337 lbs |
| Cargo Capacity | 2839 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 47CTATT22EM450997 |
Aspen Trail 3100BHS Reviews
-
No attention to details
2016 Aspen Trail 3100BHS
What I liked most: Have only owned for 6 months. Used to camp twice. Kitchen area has ample storage. Slide outs make larger walking areas.
What I'd improve: Cables for the TVs were not connected. Air conditioner vents were not installed in back bedroom area. Refrigerator didn't work off of propane while traveling, causing food to thaw and go bad. The drain under the kitchen sink was not tightened, causing major leak onto floor. Rear bunks are intended for young children not for adults or anyone weighing more than 150 lbs. or over 66inches tall.10 years ago | William P. from Summit Point, WV
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


