Used 2013 Cruiser Shadow Cruiser S-185FBS Travel Trailer
Queen Bed with a folding bunk!
View all Shadow Cruiser Floorplans
2013 S-185FBS Features and Options
Shadow Cruiser w/Single Slideout, Rear Corner Bath w/Angle Shower, Sink & Toilet, TV/Wardrobe, Closet, Slideout Jack-knife Couch w/Table, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cabinet, 2 Burner Range, Refrigerator, Front Queen Bed, Exterior Storage Door w/Full Underbed Storage, and More! Available Options May Include: Folding Bunk Above Queen Bed, Microwave, A/C.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Bretz RV & Marine
Location: Missoula, MT
Stock# 94047
Location: Missoula, MT
Stock# 94047
Stock# 94047
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 S-185FBS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 254 lbs |
| GVWR | 5854 lbs |
| Dry Weight | 2929 lbs |
| Cargo Capacity | 2925 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 5RXTD182XD1027104 |
For more information
Contact Us
Shadow Cruiser S-185FBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bath Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


