Used 2013 Cruiser Radiance R-28RLSS Travel Trailer
View all Radiance Floorplans
2013 R-28RLSS Features and Options
Radiance Lightweight Travel Trailer w/Rear Living Area Including: 2 Chairs w/Table Between, Sofa & U-Dinette Slide, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrig., Pantry/TV, Side Aisle Bath w/34" Glass Door Shower, Toilet & Sink, Front Lift -Up Queen Bed w/Wardrobe & Nightstand, Private Bedroom Entry, Dresser & Wardrobe Slide w/Overhead Storage, Front Pass-Thru Storage and Much More!
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Sale Price:
$14,477
Minneapolis Trailer
Location: Minneapolis, MN
Stock# D2200704A
Location: Minneapolis, MN
Stock# D2200704A
Stock# D2200704A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 R-28RLSS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7670 lbs |
| Dry Weight | 5680 lbs |
| Cargo Capacity | 1980 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
For more information
Contact Us
Radiance R-28RLSS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


