Used 2013 Cruiser Enterra E-316RKS Travel Trailer
Cruiser Enterra Travel Trailer w/Rear Kitchen Including: Refrigerator, Counter & Overhead Space, Dbl. Kitchen Sink, Slideout Booth Dinette & Rockers w/Overhead Storage, Slideout 3 Burner Range/L-Counter w/Overhead Storage & L-Sofa w/Overhead Cabinets, Ent. Center, Side Aisle Bath w/Angle Shower w/34" Glass Door, Linen Cabinet, Toilet & Sink, Front Queen Lift Up Bed Slide, Overhead Storage, Full Front Wall Wardrobe w/Sliding Doors, Chest of Drawers w/Overhead Cabinet, Front Pass-Thru and More!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $1,000
Sale Price: $16,900
Stock# 0562
Interior Color: Frosted Mocha, Brownstone
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Frosted Mocha, Brownstone |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 10970 lbs |
| Dry Weight | 7612 lbs |
| Cargo Capacity | 3358 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Enterra E-316RKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


