Used 2013 Cruiser Enterra E-314RES Travel Trailer
Enterra Triple Slide Travel Trailer w/Rear Entertainment Area w/Full Wall Ent. Center w/Fireplace w/Hearth Beneath, Slideout Rockers & Booth Dinette, Overhead Storage Above Rockers, Slideout Sofa Sleeper Opposite Along w/Refrigerator & 3 Burner Range w/Microwave, L-Counter w/Dbl. Sink, Overhead Storage, Side Aisle Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Front Lift-Up Queen Bed Slide, Wardrobe w/Sliding Doors, Chest of Drawers w/Overhead Storage, Front Pass-Thru Storage and Much More!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 26135RB
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 11020 lbs |
| Dry Weight | 7495 lbs |
| Cargo Capacity | 3555 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5KTBS20112F054571 |
Enterra E-314RES Reviews
-
2015 Enterra E-314RES
What I liked most: looks
What I'd improve: quality and workmanship are the poorest of any camper we ever owned. Can't wait to unload this lemon. Slide outs leaked from day one, a/c replaced, fridge not venting, propane leaks, toilet not working, hot and cold water backwards, stereo broke, no cooling in bedroom, replaced slide out, delamination issues. The list goes on as the camper has been in for repair more than we have owned it. Stay away from Cruiser JUNK. The manufacture will NOT stand behind it and said they are sorry they ever made the Enter11 years ago | Jim P. from Concord, MI -
2015 Enterra E-314RES
What I liked most: Our "cottage" is amazing! we are seasonal campers and this trailer is roomy, comfortable, and classy. We love the homey atmosphere and upgraded features.
What I'd improve: The gutter stops over the slide and needs to be extended past it. Other than that its perfect!11 years ago | Pamela M. from New Baltimore, MI -
2015 Enterra E-314RES
What I liked most: Floor design is fantastic and looks like a luxury rv
What I'd improve: Standard of quality. The poor quality has ruined our camping this year. Every time we travel we find screws and other hardware that have come out of where they should be. In addition Our couch came with missing fabric, a wall is completely falling off, panels and boarding have come detached and we now have septic issues. This is not the exhaustive list of everything the stuff we find every time we try to camp. Unfortunately we have used our trailer very few times because of the horrible experience we have12 years ago | Carm A. from Calgary, AB
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


