Used 2013 CrossRoads RV Zinger ZT31SB Travel Trailer
Double Slide Zinger Bunkhouse Travel Trailer by CrossRoads w/Rear & Side Entry, Slide Out Jackknife Sofa w/Flip Up Bunk Above & Trundle Bed Below, Rear Wardrobe w/Bunk Above, Outdoor Kitchen w/Refrigerator, Sink, Rear Side Trunk, Tub/Shower, Toilet & Lav. w/Med. Cabinet, Pantry, U-Shaped Dinette & Sofa Slide Out w/Overhead Storage Above Sofa, Ent. Center, Double Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrigerator, Microwave, Front Queen Bed w/Shirt Closets and More! Available Options May Include: Grill.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 19055C
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1071 lbs |
| GVWR | 9671 lbs |
| Dry Weight | 7875 lbs |
| Cargo Capacity | 1796 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Zinger ZT31SB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


