Used 2013 CrossRoads RV Zinger ZT25RB Travel Trailer
View all Zinger Floorplans
2013 ZT25RB Features and Options
Single Slide Zinger Travel Trailer, Rear Bath w/Shower, Linen, Lav., Toilet, Ext. Kitchen w/Sink, Refrigerator, Ward., Pantry, Refrigerator, Microwave, 3-Burner Range, Double Kitchen Sink, Booth Dinette/Sofa Slide, Entertainment Center, Queen Bed, Dbl. Wardrobes, Overhead Cabinets Throughout, Pass Thru Storage & Much More. Available Options May Include: Grill.
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
PleasureLand RV
Location: St. Cloud, MN
Stock# 250-25A
Location: St. Cloud, MN
Stock# 250-25A
Stock# 250-25A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 ZT25RB Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 774 lbs |
| GVWR | 7774 lbs |
| Dry Weight | 6191 lbs |
| Cargo Capacity | 1583 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 205/75R14C |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4V0TC2525DA017991 |
For more information
Contact Us
Zinger ZT25RB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


