Used 2013 CrossRoads RV Zinger ZF32DB Fifth Wheel
2013 Zinger by Crossroads Features:
Single Slide Zinger Fifth Wheel, Rear Double Bunk Beds, Tub, Toilet, Lav., Med. Cab., Wardrobe, Pantry, Refrigerator, Microwave, 3-Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Super Booth Dinette/Sofa Slide, Closet/Pantry, Entertainment Center, Step Up To Bed/Bath, Lav., Med. Cab., Shower, Linen, Toilet, Front Queen Bed, Dbl. Shirt Closets, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Outside Grill.
Call or Text for more information 218-485-9900
Not what you are looking for? Check out our other Fifth Wheel Bunkhouses!
(Advertised pricing excludes applicable taxes, title, and licensing.)
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 00091
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1592 lbs |
| GVWR | 11868 lbs |
| Dry Weight | 8638 lbs |
| Cargo Capacity | 3230 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | LP/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4V0FC3226DJ000091 |
Zinger ZF32DB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


