Used 2013 CrossRoads RV Zinger ZF30RL Fifth Wheel
View all Zinger Floorplans
2013 ZF30RL Features and Options
Single Slide Zinger Fifth Wheel, 2-Swivel Rockers, Jack Knife Sofa/Booth Dinette Slide, Ent. Center, Pantry, Range, Microwave, Double Kitchen Sink, Refrigerator, Ward., Step Up To Bed/Bath, Lav., Med. Cab., Shower, Linen, Toilet, Queen Bed, Dbl. Wardrobes, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Grill.
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$29,900
You Save: $9,901
Sale Price: $19,999
You Save: $9,901
Sale Price: $19,999
Fraserway RV
Location: Bedford, NS
Stock# 74233A
Location: Bedford, NS
Stock# 74233A
Stock# 74233A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 ZF30RL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1499 lbs |
| GVWR | 11659 lbs |
| Dry Weight | 7487 lbs |
| Cargo Capacity | 4172 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4V0FC3028DA020300 |
For more information
Contact Us
Zinger ZF30RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


