Used 2013 CrossRoads RV Sunset Trail ST27BH Travel Trailer
View all Sunset Trail Floorplans
2013 ST27BH Features and Options
Single Slide Sunset Trail Travel Trailer by CrossRoads RV, Rear Bath w/Corner Shower, Toilet, Lav., Rear Bunk Base w/Bunk Above, Ward., Refrig., Booth Dinette, TV, 3 Burner Range w/Micro. Above/Double Kitchen Sink/Sofa Slideout, 32" LCD TV Flip Around Entertainment Center, Front Queen Bed w/Dbl. Shirt Closets & Nightstands, Overhead Cab. Throughout, & Much More. Available Options May Include: Grill.
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Sale Price:
$29,975
Allan Dale Trailers & RV's
Location: Calgary, AB
Stock# RC22150A
Location: Calgary, AB
Stock# RC22150A
Stock# RC22150A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 ST27BH Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 714 lbs |
| Dry Weight | 5192 lbs |
| Cargo Capacity | 2285 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R14D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4V0TC272XDB019162 |
For more information
Contact Us
Sunset Trail ST27BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


