Used 2013 CrossRoads RV Hampton HT400FL Destination Trailer
View all Hampton Floorplans
2013 HT400FL Features and Options
Double Slide Hampton Destination Trailer, Rear Queen Bed Slide, Walk-In Closet, Armoire, Ceiling Fan, Toilet, Shower, Lav., Dbl. Kitchen Sink, 4-Burner Range/Microwave/Refrigerator/Sofa Slide, Sofa, Fireplace, Ceiling Fan, Free-Standing Dinette, Overhead Cabinets Throughout & Much More.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$22,595
You Save: $2,596
Sale Price: $19,999
You Save: $2,596
Sale Price: $19,999
Ted's RV Land
Location: Paynesville, MN
Stock# DG003811
Location: Paynesville, MN
Stock# DG003811
Interior Color: 2 choices
Stock# DG003811
Interior Color: 2 choices
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 HT400FL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 43 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | 2 choices |
| Hitch Weight | 1182 lbs |
| GVWR | 13182 lbs |
| Dry Weight | 10750 lbs |
| Cargo Capacity | 2432 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/90D16 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4V0TC4026DG003811 |
For more information
Contact Us
Hampton HT400FL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


