Used 2013 Columbia Northwest Somerset Camping Trailers E2 Folding Pop-Up Camper
View all Somerset Camping Trailers Floorplans
2013 E2 Features and Options
Off Road Somerset Folding Pop-Up Camper, Front and Rear Tent Beds, Seat, 2-Burner Range, Single Galley Sink, Storage, Dinette, Outside Grill & Much More.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Ray Citte RV
Location: Roy, UT
Stock# 464590A
Location: Roy, UT
Stock# 464590A
Stock# 464590A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 E2 Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 16 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 220 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2440 lbs |
| Cargo Capacity | 1060 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST235/75R15C |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 1C9SS1617DA237264 |
For more information
Contact Us
Somerset Camping Trailers E2 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


