Used 2013 Coachmen RV Freelander 29QB Ford 450 Motor Home Class C
View all Freelander Floorplans
2013 29QB Ford 450 Features and Options
Coachmen Freelander Class C Motor Home w/Rear Queen Bed w/Storage Both Sides of Bed, Overhead Cabinet, Private Toilet Area w/Sink & Med. Cabinet, Angle Shower, Refrigerator, Pantry, Dbl. Kitchen Sink, Counter Space, Slideout 3 Burner Range & Sofa w/Overhead Storage, Booth Dinette, 57 x 95 Bunk Over Cab Area and Much More! Available Options May Include: Chevy 4500 Chassis, 24" LCD TV.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Affordable Truck & RV
Location: Grants Pass, OR
Stock# JC4664
Location: Grants Pass, OR
Stock# JC4664
Chassis: Ford 450
Stock# JC4664
Chassis: Ford 450
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 29QB Ford 450 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | GAS |
| Miles | 51580 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 450 |
| VIN | 1FDXE4FS4CDA47864 |
For more information
Contact Us
Freelander 29QB Ford 450 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


