Used 2013 Coachmen RV Freelander 19CB Ford 350 Motor Home Class C
View all Freelander Floorplans
2013 19CB Ford 350 Features and Options
Coachmen Freelander Class C w/Rear Corner Bath Including: Shower, Toilet & Sink, Wardrobe, Rear Corner Dbl. Bed w/Overhead Cabinets 2 Sides, Shirt Closet, Refrigerator, Seat Behind Passenger Seat w/Overhead Storage, Bunk Over Cab Area, 2 Burner Range w/Microwave, Kitchen Sink, Lounge w/Ped. Table and Much More!
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Affordable Truck & RV
Location: Grants Pass, OR
Stock# P4572
Location: Grants Pass, OR
Stock# P4572
Chassis: Ford 350
Stock# P4572
Chassis: Ford 350
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 19CB Ford 350 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Miles | 54776 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 350 |
| VIN | 1FDWE3FL4CDB23873 |
For more information
Contact Us
Freelander 19CB Ford 350 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


