Used 2013 Coachmen RV Encounter 37FW Motor Home Class A
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
View all Encounter Floorplans
2013 37FW Features and Options
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Coachmen Encounter Class A Coach w/Rear Full Bath Including Corner Shower, Toilet, Vanity w/Sink & Linen Cabinet, King Bed Slideout, Wardrobes/LCD TV/Pantry/Refrigerator/Booth Dinette & Sofa Full Wall Slide, Overhead Cabinets Throughout, Chair Behind Passenger Seat, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, 1/2 Bath, LCD TV in Living Area & Much More! Available Options May Include: Chalet Upgrade Interior Package.
What Our Customers Are Saying
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Price:
$74,878
You Save: $20,000
Sale Price: $54,878
You Save: $20,000
Sale Price: $54,878
Optimum RV
Location: FL, Ocala
Stock# 0CR4019
Location: FL, Ocala
Stock# 0CR4019
Chassis: Ford
Interior Color: 2
Stock# 0CR4019
Chassis: Ford
Interior Color: 2
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 37FW Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Interior Color | 2 |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Engine | Triton V10 362 Hp |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F66F5DYXC0A04019 |
For more information
Contact Us
Encounter 37FW Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


