Used 2013 Coachmen RV Chaparral Lite 280RLS Fifth Wheel
DIY Repair Unit - Sold As-Is
View all Chaparral Lite Floorplans
2013 280RLS Features and Options
Coachmen Chaparral Lite Fifth Wheel w/Rear Living Area Including: 2 Swivel Rockers w/Overhead Storage, Jumbo Dinette & Ent. Center Slideout, Sofa & Refrigerator Slideout, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Storage & Counter Space, Step Up to Side Aisle Bath &u Front Queen Bed w/Wardrobes, Linen/Wardrobe Slideout, Dbl. Bath Entry, Angle Shower, Toilet & Sink and Much More!
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Gavins Point Recreational Center
Location: Yankton, SD
Stock# 1824C
Location: Yankton, SD
Stock# 1824C
Stock# 1824C
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 280RLS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1610 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 8260 lbs |
| Cargo Capacity | 2740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| VIN | 5ZT3CLTB7DA308610 |
For more information
Contact Us
Chaparral Lite 280RLS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


