Used 2013 Coachmen RV Chaparral 286RKS Fifth Wheel
View all Chaparral Floorplans
2013 286RKS Features and Options
Coachmen Chaparral Mid-Profile Fifth Wheel w/Rear Kitchen Including: Refrigerator, Counter Space & Overhead Storage, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Microwave, 2 Chairs w/Overhead Cabinet, Booth Dinette & Sofa Slideout, Ent. Center, Step up to Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Dbl. Entry, Step Up to Front Bedroom w/Queen Bed & Nightstand Slideout, Wardrobe, Dresser and Much More!
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Basecamp RV Sales
Location: Rocklin, CA
Stock# IGSN-9765867
Location: Rocklin, CA
Stock# IGSN-9765867
Stock# IGSN-9765867
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 286RKS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2090 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 9030 lbs |
| Cargo Capacity | 2970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 31000 btu |
For more information
Contact Us
Chaparral 286RKS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


