Used 2013 Coachmen RV Catalina Santara Series 222FB Travel Trailer
View all Catalina Santara Series Floorplans
2013 222FB Features and Options
Catalina Santara Travel Trailer by Coachmen RV w/Rear Full Bath Including Tub/Shower, Toilet, Sink w/Med. Cabinet, Wardrobe, Refrigerator, 3 Burner Range w/Microwave, Dbl. Kitchen Sink, Booth Dinette w/Overhead Cabinet, TV Ent. Center, Sofa, Stub Wall Between Living Area & Bedroom, Front Queen Bed w/Wardrobes & Overhead Storage Cabinet, Awning, Outside Storage and Much More! Available Options May Include: Full Wall Separating Bedroom from Living Area.
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Pete's RV Center
Location: South Windsor, CT
Stock# 91527C
Location: South Windsor, CT
Stock# 91527C
Stock# 91527C
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 222FB Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 26 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 564 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4262 lbs |
| Cargo Capacity | 2738 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| VIN | 203_91527C |
For more information
Contact Us
Catalina Santara Series 222FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

