Used 2013 Coachmen RV Catalina Deluxe Edition 28DDS Travel Trailer
View all Catalina Deluxe Edition Floorplans
2013 28DDS Features and Options
Coachmen Catalina Deluxe Edition Travel Trailer w/Rear Corner Bath Including: Tub/Shower, Toilet & Sink w/Med. Cabinet, Rear Corner Dbl. Bed w/Bunk Above, Shirt Closet, Pantry, Refrig., Range w/Microwave, Kitchen Sink, Overhead Storage, Booth Dinette & Sofa Slideout w/Overhead Cabinet, Ent. Center, Front Queen Bed w/Wardrobe, Pass-Thru Storage and More! Easy Store Door Below Bunks.
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Colton RV & Marine
Location: Lehigh Valley, PA
Stock# 27777A
Location: Lehigh Valley, PA
Stock# 27777A
Stock# 27777A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 28DDS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 748 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6018 lbs |
| Cargo Capacity | 1682 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZTCATBODT003695 |
For more information
Contact Us
Catalina Deluxe Edition 28DDS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


