Used 2013 American Coach American Eagle 45N Motor Home Class A - Diesel
Triple Slide American Eagle Motor Home, Rear Bath w/Shower, Toilet, Wardrobe, Dbl. Lavs, Med. Cab., Dbl. Wards./Dresser/32" LCD TV/Stackable W/D/Pantry/Refrigerator/Table & Chairs/Lounge Chair/46" LCD TV Slide, L-Sofa/Dbl. Kitchen Sink/2-Burner Range/Microwave Slide, Half Bath, Dbl. Nightstands/Queen Bed Slide Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Queen/King Bed w/Memory Foam, Queen/King Bed w/Air, Dishwasher, W/D Ready, W/D Combo, 14 cu. ft. Refrigerator.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 5PR515A
Chassis: Liberty
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 49000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 70215 |
| Engine | Detroit 12.8L 500HP |
| Chassis | Liberty |
| VIN | 4VZAU1E96DC076475 |
American Eagle 45N Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


