Used 2013 Airstream Interstate LOUNGE Motor Home Class B
DISCOUNT AVAILABLE FOR FINANCING!!!
2013 LOUNGE Features and Options
Interstate Class B Diesel Class B by Airstream, Lounge which Converts to Bed, Removable Table, Ottoman, Overhead Wardrobe, 2-Burner Range, Single Galley Sink, 4-Swivel Chairs, Wet Bath w/Sink & Shower, Overhead Cabinets Throughout & Much More.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Sale Price:
$49,900
Blue Compass RV
Location: Albany NY
Stock# CM12939
Location: Albany NY
Stock# CM12939
Chassis: Sprinter 3500
Stock# CM12939
Chassis: Sprinter 3500
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 LOUNGE Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 8133 lbs |
| Cargo Capacity | 2897 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 129100 |
| Engine | Mercedes 3.0L V-6 |
| Chassis | Sprinter 3500 |
| VIN | WD3PF4CDXD5736482 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


