Used 2012 Winnebago VIEW PROFILE 24G Motor Home Class C
2012 24G Features and Options
- The 2012 Winnebago View Profile 24G is a compact Class C motorhome built on the Mercedes-Benz Sprinter chassis. It is widely recognized for its fuel-efficient 3.0L V6 turbo diesel engine and a versatile dual-slide floor plan that includes a rear walk-around queen bed.
- Engine: Mercedes-Benz 3.0L 6-cylinder turbo diesel (188 hp).
- Towing: 5,000-lb capacity factory-installed trailer hitch.
- Dimensions: Approximately 24' 9" long, 7' 6" wide, and 10' 9" high.
- Dual Slide-Outs: One for the living area sofa and one for the rear master bedroom
- Onboard Power: Typically equipped with a 3.6 kW Cummins Onan LP generator or an optional diesel version
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Price:
$64,995
You Save: $8,100
Sale Price: $56,895
You Save: $8,100
Sale Price: $56,895
Hamilton RV Sales of Montana
Location: Hamilton, MT
Stock# T18630B
Location: Hamilton, MT
Stock# T18630B
Stock# T18630B
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 24G Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | 3.6 KW CUMMINS |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 21599 |
| Engine | 3.0L V6 Turbo Diesel, 188 HP |
| Horsepower | 188 hp |
| Available Beds | 3 |
| AC BTU | 13500 btu |
| VIN | C9500617 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


