Used 2012 Winnebago View Profile 24G Motor Home Class C - Diesel
View all View Profile Floorplans
2012 24G Features and Options
Winnebago View Profile Class C Coach w/Rear Queen Bed Slideout w/Storage Both Sides of Bed, Step Down to Living Area w/Wardrobe, Bath w/Corner Shower, Toilet & Round Sink, Slideout Comfort Sofa/Sleeper 54" x 75", 26" LCD TV, Refrigerator, 2 Burner Cooktop, Round Kitchen Sink w/Overhead Cabinets Throughout and More. Available Options May Include: Optional Bedroom TV, UltraLeather.
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Blue Compass RV
Location: St George UT
Stock# UM216065
Location: St George UT
Stock# UM216065
Chassis: Sprinter
Stock# UM216065
Chassis: Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 24G Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Miles | 33236 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L |
| Chassis | Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC1B9479640 |
For more information
Contact Us
View Profile 24G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


