Used 2012 Winnebago View 24J Motor Home Class C - Diesel
View all View Floorplans
2012 24J Features and Options
Single Slide Winnebago View Class C w/Rear Corner 49" x 75" Bed w/Overhead Storage, Rear Corner Bath w/Shower & Toilet, Separate Sink Outside Bath, Refrigerator & BenchMark Dinette Slideout, Cabover Bed 49"x75", 19" LCD TV, Round Kitchen Sink, 2 Burner Range, Wardrobe & More. Available Options May Include: Entertainment Center w/32" LCD TV & Sofa/Bed w/Table 40" x 72".
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$74,999
You Save: $35,015
Sale Price: $39,984
You Save: $35,015
Sale Price: $39,984
Optimum RV
Location: FL, Bushnell
Stock# 3CR889
Location: FL, Bushnell
Stock# 3CR889
Chassis: Dodge Sprinter
Stock# 3CR889
Chassis: Dodge Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 24J Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Miles | 112306 |
| Engine | 3.0L Mercedes Benz |
| Chassis | Dodge Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC9B9473889 |
For more information
Contact Us
View 24J Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


