Used 2012 Winnebago Tour 42JD Motor Home Class A - Diesel
Sold
View all Tour Floorplans
2012 42JD Features and Options
Winnebago Tour w/1-1/2 Bath Includ. Rear Full Bath w/Wardrobes & Storage, Big Shower, Vanity w/Dual Sinks & Toilet, King Bed Slideout w/Nightstands, Ward./26" LCD TV/Ward./Pantry/4 Door Refrig./Extendable Dining Table & Chairs w/Buffet/Rest Easy Sofa Full Wall Slideout, Sofa Bed/3 Burner Range & Dbl. Kitchen Sink Slide Opposite, 1/2 Bath w/Vanity & Sink, 32" LCD HD TV and Much More!
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
McKee RV
Location: McKee RV
Stock# 6414
Location: McKee RV
Stock# 6414
Chassis: Freightliner Maxum
Stock# 6414
Chassis: Freightliner Maxum
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 42JD Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 92 gals |
| Grey Water Capacity | 129 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Miles | 74386 |
| Engine | 8.9L Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZFCUCY3CCBM2810 |
For more information
Contact Us
Tour 42JD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


