Used 2012 Winnebago Journey 36M Motor Home Class A - Diesel
Winnebago Journey Class A Diesel w/Rear Queen Bed w/Nightstands Both Sides, Ward. Slideout, Chest of Drawers/26" LED TV/Bath Sink/Storage Closet/4 Door Refrig./Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range & Pull Out Island Counter & Sofa Full Wall Slide, 40" LCD TV, Rest Easy Sofa & Buffet w/Extendable Dining Table & Chairs Slideout, Bath w/Shower, Toilet & Sink and Much More! Avail. Options May Include: Extendable Sectional Dinette, Res. Refrig., Wash/Dryer, 32" LCD TV Above Cab.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 9CR967
Chassis: Freightliner Maxum
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Engine | 360 Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZACVDT0CCBK9967 |
Journey 36M Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


