Used 2012 Winnebago Industries Towables ONE 30RE Travel Trailer
Winnebago Industries Towables ONE Travel Trailer w/Rear Entertinment Including: TV Cabinet, Sofa w/Overhead Storage & Booth Dinette Slideout, Refrigerator, Pantry, 3 Burner Range, Kitchen Sink, Counter Space, Lounge Chair, Side Aisle Bath w/Angled Shower, Toilet & Sink w/Med. Cabinet & Linen Cabinet, Front Queen Island Bed w/Shirt Wardrobes Above Nightstands, and Much More! Available Options May Include: Wardrobe Slide in Bedroom, Free Standing Dinette, L-Sofa, Flip-Up Table.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 27687RB
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6820 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R/15D |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 54CAGOD23C1C92761 |
ONE 30RE Reviews
-
2014 ONE 30RE
What I liked most: Quality product ~ love the L sofa, freestanding dinette, fireplace, entertainment area, reasonable storage in kitchen, can't remember if there is a door between bath and bedroom but I think it's a pocket door ~ nice for privacy and space to dress. I also like the extra space the sliding closet provides.
What I'd improve: The table in the entertainment area seems unnecessary, would rather have a cabinet. Just more storage wherever possible. Also wish the awning was a bit longer.12 years ago | Debbie C. from Valrico, FL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


