Used 2012 Winnebago Industries Towables ONE 26RK Travel Trailer
ONE Travel Trailer by Winnebago Industries Towables w/Rear Kitchen Including: 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Storage, Counter Space, Refrigerator/Sectional Sofa Slideout, Ent. Center, Free Standing Dinette, Side Aisle Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Linen Cabinet, Front Queen Island Bed, Shirt Wardrobes w/Nightstands Below, Overhead Storage & Much More! Available Options May Include: Swivel Rocker or Recliner IPO Dinette, L-Sofa, Flip-Up Table.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 220523A
| Sleeps | 4 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 6280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 54CAG0P21C1R85916 |
ONE 26RK Reviews
-
2014 ONE 26RK
What I liked most: We like several features as standouts, but will rate the great cabinet work, fit, finish & durability, its quality as the best feature. Winnebago ONE is not common RV junk. The wide kitchen, L sofa, extendable table, great bathroom, dining table, and excellent bedroom with real night stands, 110 VAC power, and real doors make W ONE the best trailer & value. value
What I'd improve: The two forward roof vents are too close to put a vent cover over either. A real cooktop vent to outside would be good.11 years ago | Wolf A. from Laceys Spring, AL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


