Used 2012 Winnebago Adventurer 37F Motor Home Class A
121 Hours on the Gen.Winnebago Adventurer Class A Coach w/Triple Slide, Rear Full Bath w/Big Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Queen Bed Slide w/Nightstands, Wardrobes/Storage/Pantry/Refrigerator/3 Burner Range/Dbl. Sink & BenchMark Dinette Full Wall Slide, 32" LCD TV Above Cab, Rest Easy Sofa & Euro Recliner, 1/2 Bath and More. Available Options May Include: King Bed, Washer/Dryer, 4-Door Refrig., Dining Table w/Chair, Retractable 40" LCD TV/Buffet, Dinette w/Extendable Table & Chairs.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $13,880
Sale Price: $57,995
Stock# 1457
Chassis: Ford F53
Exterior Color: Golden Almond, Bronze, Ebony,
Interior Color: Travertine, Provence, Hawthorn
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Travertine, Provence, Hawthorn |
| Exterior Color | Golden Almond, Bronze, Ebony, |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Cargo Capacity | 20000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 88 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 4.0 Onan |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 25669 |
| Engine | 362 Hp Triton V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| Number of Awnings | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F66F5DY4C0A03626 |
Adventurer 37F Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


