Used 2012 Triple E Regency C28D Motor Home Class C
2012 C28D Features and Options
Double Slide Regency C Motor Home, Rear Queen Bed Slide, Dbl. Wardrobes, Private Toilet Area w/Lav., 3-Burner Range, Single Galley Sink, Lounge Chair, LCD TV Above Cab, Booth Dinette Slide, Pantry, Refrigerator, Shower, Overhead Cabinets Throughout & Much More. Available Options May Include: Carpet.
AMVIC LICENSED BUSINESS
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$92,995
You Save: $2,000
Sale Price: $90,995
You Save: $2,000
Sale Price: $90,995
Grove RV & Leisure Inc
Location: Spruce Grove, AB
Stock# C5113
Location: Spruce Grove, AB
Stock# C5113
Chassis: Ford
Exterior Color: GREY
Stock# C5113
Chassis: Ford
Exterior Color: GREY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 C28D Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | GREY |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11495 lbs |
| Cargo Capacity | 3005 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Engine | 6.8L EFI V-10 Triton |
| Chassis | Ford |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


