Used 2012 Tiffin Motorhomes Allegro RED 38 QBA Motor Home Class A - Diesel
View all Allegro RED Floorplans
2012 38 QBA Features and Options
Quad Slide Tiffin Allegro RED Class A Diesel Coach w/Rear Queen Bed w/Nightstands, Rear Closet, Bank of Drawers Below LCD TV & Bunk Bed Slide, Bath w/Linen Cabinet, Corner Shower, Lav. & Toilet, LCD TV, Booth Dinette & 74" Sofa Bed Slide, Overhead Storage Throughout, Slideout Sofa/Microwave/3 Burner Cooktop/Oven & Dbl. Kitchen Sink, 2 Door Refrigerator & Pantry, and More! Available Options May Include: Washer/Dryer, 4-Door Refrig., 32" LCD TV Above Cab Area.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Bretz RV & Marine
Location: Missoula, MT
Stock# 98940
Location: Missoula, MT
Stock# 98940
Stock# 98940
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 38 QBA Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R/22.5 |
| Engine | 340 Hp Cummins ISB |
| VIN | 4UZAB2DTXDCBZ1007 |
For more information
Contact Us
Allegro RED 38 QBA Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


